Budowa domu albo remont dachu sprawiają, że musimy wybrać rodzaj pokrycia dachowego. Interesującą propozycją jest z pewnością dachówka ceramiczna. W naszym wpisie przedstawiamy jej zalety oraz podpowiadamy, gdzie się sprawdzi jako pokrycie dachu.
Dlaczego warto wybrać dachówkę ceramiczną?
Dachówka ceramiczna to materiał o wieloletniej tradycji i cenionych właściwościach. Okazuje się, że produkt wytwarzany z naturalnych składników odznacza się ponadczasowymi zaletami. Zapewnia szczelną pokrywę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Dachówki ceramiczne są jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ otoczenia. Nie szkodzą im mrozy ani wilgoć. Ponadto dach wykończony dachówką ceramiczną nie nagrzewa się, a więc zapewni naszym wnętrzom zrównoważoną temperaturę nawet podczas upalnego lata. Dodatkowo dachówki ceramiczne doskonale wygłuszają dźwięki, np. podczas opadów. Dlatego bez obaw możemy urządzić sypialnię na poddaszu pod dachem pokrytym omawianym materiałem.
Dzięki unowocześnieniu technologii wypalania dachówek ceramicznych możemy znaleźć je w zróżnicowanych formach oraz w bogatej kolorystyce. Wśród barw dominuje tradycyjna czerwień, ale dostępne są też modele w brązach i w coraz popularniejszej szarości, a nawet czerni. Dachówka ceramiczna to produkt zwracający uwagę swoją szlachetnością. Sprawia, że budynek nabiera stylowego wyglądu, a tym samym wzrasta jego wartość rynkowa.
Czy dachówka ceramiczna sprawdzi się na każdym dachu?
Pokrycie dachu powinno odpowiadać naszym upodobaniom, a dachówka ceramiczna to ponadczasowa propozycja łącząca walory wizualne z niekwestionowaną funkcjonalnością. Jako materiał o bogatej tradycji znajduje zastosowanie w różnych typach budownictwa.
Jednak, aby można było ułożyć dachówkę ceramiczną, należy sprawdzić, czy zostały spełnione niezbędne warunki. Przede wszystkim musimy być pewni, że więźba dachowa posiada na tyle wytrzymałą konstrukcję, by utrzymać pokrywę. Trzeba pamiętać, że dachówki ceramiczne należą do dość ciężkich produktów. Kolejną sprawą jest kąt nachylenia połaci dachowej, który powinien wynosić od 15 do 90o, chociaż za najkorzystniejsze uważa się nachylenie liczące 30o.
Różnorodność form dachówek i zaopatrzenie ich w systemy zamków umożliwiają dobranie modelu pasującego do budowy dachu oraz projektu obiektu. Jedna z zasad mówi, aby dach o niskim kącie nachylenia wykończyć dachówką o wyrazistym wzorze, np. esówką czy marsylką. Kształt i rodzaj dachówki powinny też uwzględniać wielkość połaci dachowej. Mniejszą powierzchnię lepiej jest wyłożyć egzemplarzami o mniejszych rozmiarach, natomiast na dużej przestrzeni sprawdzą się modele o większym formacie.
Jeśli chodzi o styl architektoniczny, to w przypadku dachówek ceramicznych nie mamy ograniczeń. Miłośnicy tradycyjnego budownictwa mogą wybrać ponadczasowe esówki, holenderki i świetnie kojarzone karpiówki. Małoformatowe modele sprawdzą się też podczas pokrywania połaci dachowych o skomplikowanej i zróżnicowanej formie bogatej w załamania, uskoki, detale architektoniczne, jak np. okno tzw. wole oko czy różnego rodzaju kopuły. Właściciele budynków wzniesionych w duchu modnego minimalizmu o prostej formie połaci wybiorą zapewne dachówki płaskie. Po ułożeniu sprawiają one wrażenie jednolitej wygładzonej struktury współgrającej z prostotą bryły całego domu.
Warto dodać, że odporne na promieniowanie pigmenty użyte do barwienia dachówek ceramicznych gwarantują, że nie będą one traciły koloru. Jeśli wybierzemy modele pokryte glazurą lub angobowane, to zyskamy pewność, że na dachu nie pojawią się mchy czy porosty, nawet gdy budynek znajduje się na wilgotnym terenie w pobliżu drzew.
Dachówka ceramiczna to materiał o licznych zaletach, jednak docenimy je tylko wtedy, gdy zostaną ułożone zgodnie ze sztuką. Wysokiej jakości usługi dekarskie wymagają doświadczenia oraz podążania za nowoczesnymi technologiami. Zachęcamy do rozmów i konsultacji, przecież dach wybieramy na długie lata.