Nikt nie chciałby skończyć bez dachu nad głową. To taka fraza, ale bardzo praktyczna – niezadbany dach może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Konserwację dachu należy przeprowadzać przynajmniej raz na rok. Mowa o rutynowej kontroli – dokonywanej przy okresowym przeglądzie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest także ponadprogramowe zadbanie o poszycie – kiedy na dachu pojawia się grzyb lub porosty, a także gdy zaczyna przeciekać, konieczne jest dokonanie dodatkowej konserwacji. Pogoda i zużycie mogą prowadzić do takiego stanu rzeczy; czasem jednak wina leży także po stronie ekipy świadczącej usługi dekarskie.

Jak przeprowadza się konserwację dachu?

Wszelkie pokrycia dachowe wymagają przede wszystkim wstępnego przeglądu. Na początku dokonuje się kontroli stanu obróbek blacharskich, stanu więźby dachowej oraz szczelności. Następnie, zależnie od rodzaju dachu, konieczne będzie oczyszczenie poszycia. Dachy z dachówki przemywa się gąbką lub miękką szczotką. W przypadku blachodachówki sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, ponieważ ta lubi pokrywać się porostami (chociaż ich występowanie jest naturalne także na dachówkach betonowych). Do czyszczenia jej stosuje się szczotkę. W przypadku jakichkolwiek metalowych elementów dachów trzeba także zadbać o usunięcie korozji. Stosuje się do tego odpowiednie środki. Wreszcie dachy z papy dachowej, chociaż generujące jednorazowo koszty niższe, mogą być nieco bardziej kłopotliwe: wymagają uzupełniania masy bitumicznej.

Odpowiednia konserwacja dachu jest wysoce utrudniona, jeżeli na zadaszeniu nie znajduje się odpowiednia infrastruktura umożliwiająca komunikację dachową. Będzie także konieczna dużo częściej, jeżeli dach zostanie zainstalowany nieumiejętnie lub przy użyciu niskiej jakości pokrycia dachowego. W Az-Dach zapewniamy bezpłatny pomiar i wycenę, a także transport na terenie Radomia; możliwość zakupu na raty, a przede wszystkim najwyższej jakości produkty i wykonanie stanowią atuty naszych dachów – a także gwarancję, że te, odpowiednio konserwowane, będą służyły bardzo długie lata.