Systemy rynnowe to podstawowe elementy każdego dachu. Ich zadaniem jest odprowadzenie wody zgromadzonej na jego powierzchni w wyniku opadów deszczu oraz śniegu. Dzięki temu nie trzeba martwić się zaciekami powstającymi na elewacji ani jej niszczeniem w wyniku działania wilgoci. Warto także zaznaczyć, że bez odpowiednich elementów odprowadzających wodę uszkodzeniu może ulec sam dach. Aby jednak systemy rynnowe odpowiednio spełniały swoje zadanie, konieczne jest znalezienie właściwego produktu. Czym się kierować przy zakupie?

Efektywna powierzchnia dachu — jaki ma związek z jego systemem rynnowym?

Jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas wyboru systemu rynnowego jest efektywna powierzchnia dachu, a więc przestrzeń, z jakiej zakupione elementy będą odprowadzać wodę. Warto zaznaczyć, że pojęcie to obejmuje nie tylko rozmiar samego dachu, lecz także kąt nachylenia połaci. Jeżeli wynosi on więcej niż 10°, do wykonania obliczeń będą również potrzebne takie dane jak: wysokość dachu, jego długość mierzona wzdłuż okapu oraz odległość między narożnikiem dachu a kalenicą, którą określa się równolegle do podłoża. Jeśli natomiast kąt okazuje się mniejszy, efektywna powierzchnia dachu jest równa jego powierzchni.

Wybór systemu rynnowego dopasowanego do dachu — o czym jeszcze pamiętać?

Oprócz doboru rozmiaru, jaki powinny mieć rynny dachowe, musimy również zadbać o to, aby stawiać na produkty wykonane z trwałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zawsze warto inwestować wyłącznie w produkty od renomowanych dostawców. Wiele osób zwraca również uwagę na kształt tego rodzaju elementów — obecnie można wybierać spośród wariantów półokrągłych, a także kwadratowych.