Położenie dachu to proces skomplikowany i wieloetapowy, wymagający zatrudnienia fachowej ekipy oraz przygotowania szczegółowego projektu z uwzględnieniem m.in. danych na temat spadów, krokwi, lokalizacji okien, rodzaju pokrycia dachowego. Dopiero wtedy można przystąpić do budowy. Sprawdź, jakie etapy obejmuje proces położenia dachu. 

Pierwszym etapem budowy dachu jest wzniesienie więźby dachowej. Jest to rodzaj szkieletu odpowiadający za wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji. W zależności od rodzaju dachu więźba może mieć różny kształt. Popularne są więźby jętkowe, krokwiowe i płatwiowo-jętkowe. Niezależnie od rodzaju więźby, konieczne jest zamontowanie murłaty na bokach budynku, a następnie oparcie na niej krokwi, czyli ukośnych belek, które stanowią podstawę konstrukcji. Montuje się je przy pomocy specjalnych elementów stalowych, najczęściej śrub. Czasami konstrukcję wzmacnia się poprzez poziomą belkę tzw. płatew. 

Pokrycie więźby dachowej

Kolejnym etapem jest pokrycie dachu. Konieczne jest położenie specjalnej folii, która zapewni szczelność dachu. Potem przystępuje się do tzw. łacenia, czyli zamontowania kontrałat – długich desek schodzących się na szczycie dachu oraz łat – położonych poprzecznie do krokwi. Odpowiedni rozstaw łat można określić na podstawie rodzaju dachówek lub blachodachówek, które będą montowane.

Kolejny etap budowy dachu to budowa wszystkich dodatkowych elementów takich jak okna dachowe, rynny i pas nadrynnowy, okap dachu. Dopiero potem można zabrać się za układanie wierzchniej warstwy dachu. Zadanie to wymaga odpowiedniego dopasowania ścisku dachówek i przykręcenia ich za pomocą specjalnych wkrętów. Najczęściej wybierane pokrycia to dachówka ceramiczna lub betonowa, blachodachówka.

Ostatnim etapem budowy dachu jest ocieplenie poddasza. Przystępuje się do niego, gdy wszystkie poprzednie zadania są zakończone. Najczęściej używa się do tego celu wełny mineralnej lub piany PUR. Ostatnim etapem wykończenia poddasza najczęściej jest wykonanie zabudowy z płyt karton-gips.