Gonty bitumiczne są rodzajem papowego materiału pokryciowego. Produkuje się je z różnych odmian asfaltu przemysłowego lub asfaltów modyfikowanych. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Dowiedz się, jakie są zalety zastosowania tych materiałów.

Gonty bitumiczne zwykle składają się z pięciu warstw. Ich środek ma formę welonu z włókna szklanego, a wierzch zbudowany jest z asfaltu. Często wzbogacany jest w różne wypełniacze mineralne. Gruboziarnista posypka tworzy na wierzchu warstwę ochronną, która zapobiega również łatwemu zsuwaniu się śniegu. Od spodu natomiast czasem stosuje się drobną posypkę, która pomaga w połączeniu między poszczególnymi elementami.

Gonty bitumiczne charakteryzują się niewielkim ciężarem w stosunku do dachówek betonowych i ceramicznych. Dlatego można je stosować nawet na niezbyt mocnych konstrukcjach. Są jednocześnie bardzo wytrzymałe. Mają uniwersalne zastosowanie – można je kłaść na dachach o różnym kącie nachylenia i różnym kształcie. Idealnie dopasowują się do większości miejsc dzięki swojej elastyczności. Stanowią niezwykle szczelne pokrycie dachu.

Rodzaje gontów bitumicznych

Najbardziej popularne są gonty dachowe o zabarwieniu czerwonym i brązowym, kształtem przypominające dachówki karpiówki. Ten efekt wizualny jest właśnie doceniany przez wiele osób, które zdecydowały się na zastosowanie gontu bitumicznego. Koloryzacja gontu wpływa także na jego właściwości. Staje się on bardziej odporny na czynniki atmosferyczne i chemiczne.

Niezależnie od rodzaju gonty bitumiczne należą do najtańszych pokryć dachowych. Większość z nich stanowi dobrą izolację akustyczną i wyróżnia się wysoką klasą odporności ogniowej. Są odporne również na silne podmuchy wiatru. Ich montaż jest stosunkowo prosty, niektóre z nich są samoprzylepne. Można je układać nawet na starych gontach bez ryzyka obciążenia więźby dachowej. Gonty modyfikowane dodatkami mineralnymi są bardzo trwałe i odporne na promienie UV, z kolei gonty poddawane oksydacji są odporne na kruszenie się powłoki.