System bezokapowy jest nowatorskim rozwiązaniem, pozwalającym na schowanie rynny w elewacji, dzięki czemu bryła budynku jest bardziej gładka i zwarta. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie głównie ze względów estetycznych. Dowiedz się więcej, na czym polega instalacja takiego systemu. 

Montaż systemu bezokapowego polega na instalacji rynien tuż pod krawędzią dachu i zakrycie ich maskownicą, którą najczęściej dobiera się kolorystycznie do pokrycia dachowego. Rury spustowe prowadzi się w warstwie ocieplenia, a następnie zakrywa tynkiem. System stosowany jest najczęściej w nowoczesnych budynkach o prostej, zwartej budowie, charakterystycznych dla stylu minimalistycznego. Ważne jest jednak, by decyzję o instalacji systemu podjąć już na etapie projektu, ponieważ rynna będzie zamontowana w warstwie ocieplenia.

Rynny ukryte bezokapowe można stosować nie tylko w budynkach wykończonych tynkiem, ale także cegłą czy płytkami elewacyjnymi. Nie ustępują one w niczym tradycyjnym rozwiązaniom. Przy prawidłowym montażu są tak samo szczelne i niezawodne. Nie zmniejszają izolacyjności budynków, o ile zostaną zamontowane bardzo dokładnie przy użyciu właściwych materiałów. Dlatego warto zlecić montaż profesjonalistom z dużym doświadczeniem, którzy zadbają o dobranie właściwych materiałów i ich montaż.

Czy montaż systemu bezokapowego jest trudny? 

Jak już wspomniano, przy montażu systemu niezwykle ważna jest wiedza i staranność wykonania. Na samym początku system bezokapowy należy uwzględnić w projekcie domu, a następnie przyciąć krokwie na odpowiednią odległość poza ścinę zewnętrzną budynku. Ważnym etapem budowy jest zastosowanie pasa podrynnowego i odpowiednie połączenie go. Dużą wagę trzeba przykładać do szczelności systemu, szczególnie przy mocowaniu odpływu. Rura spustowa musi być sklejona za pomocą kleju agresywnego. Rynna stalowa musi być zabezpieczona warstwą cynku ogniowego i powłoką organiczną. Błędy w montażu mogą powodować uszkodzenie elewacji i zawilgocenie ścian.