Marzy ci się wielki dom ze spadzistym dachem, a może zawsze chciałeś mieć sypialnię na poddaszu, by przez wielkie okna oglądać wschód słońca każdego dnia? Okna zamontowane na połaci dachu domu są najlepszym sposobem oświetlenia poddasza naturalnym światłem. Dzięki nim będziesz mógł podziwiać niezwykłe widoki i ocieplić w naturalny sposób pomieszczenie. Dowiedz się więcej o oknach dachowych.

Rodzaje okien dachowych

Okno dachowe może przepuszczać prawie 2 razy więcej światła niż tradycyjne okno w ścianie na najwyższym piętrze domu. Wszystko zależy jednak od wielkości okna, jakości użytych do jego budowy materiałów oraz montażu. Okna dachowe ze względu na budowę dzieli się na: okna uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe, obrotowe wysokościowe, kolankowe, w których górną część spełnia okno dachowe, natomiast dolną pionowe uchylne bądź rozwierne dedykowane i produkowane przez producentów stolarki dachowej. Rodzaj okna dachowego musi być dobrany do konstrukcji dachu oraz musi łatwo się otwierać i być dopasowane do miejsca montażu, a także potrzeb użytkowników. 

Czym charakteryzują się okna dachowe?

Niezależnie od rodzaju okna dachowe powinny być wykonane z materiałów zapewniających im dużą szczelność i wytrzymałość na obciążenia, na przykład na zalegający śnieg, uderzenia gradu, silne podmuchy wiatru. Dlatego szyby wykonuje się ze szkła hartowanego lub szybę zewnętrzną wzmacnia się warstwą specjalnej folii. Współczynnik izolacyjności cieplnej U okien połaciowych powinien wynosić maksymalnie 1,1 W/(m²K). Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest obróbka wewnętrzna okna. Od jej poprawnego wykonania zależy ilość wpadającego światła, jak również uniknięcie problemu skraplania się pary wodnej po wewnętrznej stronie szyby. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okna z nawiewnikiem powietrza poprawiającym cyrkulację powietrza, jak również zastosowanie specjalnych fabrycznych wnęk okiennych, gdzie górna krawędź jest w poziomie, a dolna w pionie. Innym sposobem jest zamontowanie pod oknem dachowym grzejnika.