Dachy płaskie a w szczególności dachy zielone to ostatnio coraz częściej projektowane rozwiązanie przez architektów.
Korzyści wynikające z zastosowania dachu zielonego:
Przy odpowiednim zaaranżowaniu dachu, czy też tarasu zyskujemy dodatkowe tzw. metry kwadratowe działki . Mamy zarówno izolację cieplną (warstwa zieleni stanowi naturalne ocieplenie ) jak i ochronę przed przegrzaniem a także i hałasem. Zyskujemy również prywatną strefę odpoczynku, ponieważ dachy zielone można użytkować podobnie jak ogród. Atrakcyjność ogrodu na dachu jest ogroma choćby ze względu na samą lokalizację.
Istotną sprawą przy zastosowaniu tego rozwiązania jest, w dzisiejszych czasach, również kwestia oczyszczania powietrza. Dzięki dachom zielonym, jesteśmy w stanie zwrócić naturze odrobine powierzchni, która została jej zabrana w procesie zabudowy.
Dachy zielone są w stanie pochłaniać istotne ilości spalin i unoszącego się w powietrzu kurzu. Stanowią naturalny filtr, który poprawia jakość powietrza. Nie pojawia się pylenie, jak przy dachach tradycyjnych. Dachy takie nie są podatne na zabrudzenie kurzem i zanieczyszczenie spalinami.
Warstwa zieleni i substratu stanowi dodatkowe naturalne ocieplenie, wyraźnie poprawiające parametry izolacyjne dachu. Suche składniki warstw dachu zielonego stanowią dodatkową ochronę cieplną płyty stropowej.
Przy odpowiednim doborze warstwy docieplenia na ogrzanie domu zużywamy do 20% mniej energii.
Dachy zielone znacznie podnoszą wartość budynków i dają szereg innych ekologicznych korzyści, takich jak obniżanie temperatury powietrza, pochłanianie pyłów, retencję wód opadowych, wytwarzanie tlenu czy też regulację wilgotności powietrza.
Płaski dach możemy wykorzystać także do zamontowania na nim paneli słonecznych, które dodatkowo obniżą zużycie energii.
Wykonanie takiego dachu jest dość dużym przedsięwzięciem, ponieważ wymaga ono czasu, zaangażowania i udziału wyspecjalizowanej ekipy wykonawczej. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią konstrukcję więźby dachowej. Musi ona pozwolić na przeniesienie dużego obciążenia, który będzie zależeć od grubości warstwy i wybranej roślinności.
Przykładowe warstwy dachu zielonego:
Więcej szczegółów: https://izohan.eu/systemy-hydroizolacji/dach-lekki-plaski-ekstensywny-z-wloknina-odwrocony-uklad-warstw/