Solidny i zadbany dach to podstawa. Właśnie ta część domu odpowiada za utrzymanie odpowiedniego komfortu termicznego w jego wnętrzu. Zbliżająca się zima powinna skłonić właścicieli domów do zapoznania się z podstawowymi zasadami prawidłowej pielęgnacji dachu w tym wyjątkowo wymagającym i trudnym okresie. Zadbany dach odwdzięczy się domownikom szczelnością i brakiem awarii.

Jak przygotować dach na zimę?

Jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów, warto odpowiednio przygotować dach na zimę. Zacznij od prostych prac porządkowych – usuń z rynien zalegające w nich liście, gałęzie, piach oraz inne odpadki. Możesz zrobić to ręcznie albo pomóc sobie, stosując myjkę ciśnieniową. Nieoczyszczone rynny nie mogą prawidłowo odprowadzać wody spływającej do nich z połaci dachu, co zimą może nawet doprowadzić do ich pękania.

Następnie udrożnij rury spustowe. Wyciągnij i opróżnij sitka czyszczaków. Jeśli o to nie zadbasz, woda z jesienno-zimowych opadów nie będzie sprawnie odprowadzana i zaczną tworzyć się niebezpieczne zatory, co może doprowadzić do uszkodzenia rynien, a nawet zalania części elewacji.

Jak dbać o dach zimą?

  1. Regularne odśnieżanie
    Warstwa śniegu zalegającego na dachu może być dla niego dużym zagrożeniem. Leżący na nim śnieg często w dzień częściowo się roztapia pod wpływem promieni słonecznych, a następnie zamarza nocą, gdy temperatura gwałtownie spada. Jeżeli Twój dach jest nieszczelny, woda z roztapiającego się śniegu będzie dostawać się pod pokrycie, gdzie nocą zamarznie, zwiększając w ten sposób swoją objętość. W takich warunkach łatwo o uszkodzenia. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne i dokładne odśnieżanie dachu.
  2. Montaż płotków przeciwśniegowych
    Warto zainwestować w specjalne płotki przeciwśniegowe, które montuje się około 50 cm od krawędzi dachu. Dzięki takiemu zabezpieczeniu roztapiający się śnieg nie spadnie z dachu, więc nie będzie stwarzał zagrożenia dla ludzi przebywających w pobliżu budynku. Płotki skutecznie przytrzymują śnieg, który pod wpływem promieni słonecznych i ciepła zamienia się w wodę, a następnie jest sprawnie doprowadzany przez rynny.
  3. Montaż kabli grzewczych w rynnach
    Aby zapobiec zamarzaniu wody w rynnach, można zdecydować się na montaż specjalnych kabli grzewczych na całej długości systemu rynnowego. Takie rozwiązanie przypomina nieco ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu w rynnach nie powstają niebezpieczne zatory lodowe.